Novinky
Velikonoce mezi zídkami, olivami a ovcemi
Začalo to někdy na přelomu listopadu a prosince, při vyplňování tradičních anket na Worldofo (zahraniční web o OB). Každý z hlasujících je zařazen do slosování o startovné na zajímavé vícedenní dle vlastního výběru a cena tentokrát putovala do Chocně. A plán na Velikonoce tak byl jasný, sestava Láďa a Jana Semrádovi, doplněni o přátele z Opavy/Ostravy, cestovala do Chorvatska.
Na programu byla účast na čtyřdenních závodech, které se odehrávaly na Cresu, nejsevernějším z chorvatských ostrovů. Jedná se o ostrov protáhlého tvaru, jehož břehy téměř po celém obvodu vystupují z moře prudkými 300 metrů vysokými svahy a většina dění se tak odehrává vysoko nad hladinou s krásnými rozhledy na Rijecký záliv, Istrijský poloostrov a ostrov Krk. Kromě hlavního města Cresu, kde jsme se také ubytovali, je ostrov velmi řídce obydlen a většinu plochy zabírají nekonečné křovinaté porosty a olivové háje, které jsou rozparcelovány kilometry kamenných zídek a potulují se v nich zdánlivě opuštěné skupinky ovcí.
První etapa proběhla v pátek odpoledne hned za okrajem města Cresu a terén tak byl vyčištěn od všelijaké nežádoucí vegetace. Běžel se middle v rovinatém terénu olivových sadů v podrobnějším měřítku 1:7500. Ale rovinatější nerovná se placatý, protože jak již bylo zmíněno, místní si rádi staví z všudypřítomných kamenů a v mapě tak byly vyznačeny hned 3 typy zídek. Některé byly jen nízké, lehce přeskočitelné pruhy kamení, jiné zas dvou a více metrové valy a náspy na které musel člověk vyšplhat za použití rukou a doufat, že se pod ním nerozsypou. Spolu s nečekaným slunečným počasím a náročnou kamenitou podložkou se tak etapa změnila v poměrně vyčerpávající záležitost. To ale choceňským běžcům příliš nevadilo. Jana doběhla na druhém místě se ztrátou 12 minut za hvězdou současného juniorského OB, Švýcarkou Simonou Aebersold, Láďa zaostal 6 minut za králem loňské dlouhé noci na Tiomile, Švédem Johanem Hogstrandem a jen nešťastné přehlédnutí se v kolečkách ho stálo lepší než sedmé místo v konkurenci několika kvalitních Švýcarů a Rakušanů.
Zbytek etap se odehrával na samotném severu ostrova v zachovalém listnatém lese Traumantua s prastarými duby a jedlými kaštany, typicky krasovými terénními tvary a opět velkým množstvím kamenů. Etapa číslo 2 byla vypsána jako lesní sprint v měřítku 1:5000. Na tento formát nejsme v ČR úplně zvyklí a o to větší bylo očekávání. A ani ranní komplikace v podobě absence budíku, nepříjemného deště, cesty na shromaždiště podobné tankodromu a zrádně ukryté odbočky na start nezabránily našim běžcům v dalších kvalitních výkonech. Zatímco vítězové zůstali stejní, Jana výrazně navýšila svůj náskok na třetí místo a Láďa třetím časem v etapě zaostal jen minutu a půl za vítězem. Po etapě proběhl ještě improvizovaný regenerační sprintík přímo v historických a spletitých uličkách města Cres, tentokrát v měřítku 1:3500.
A také v neděli bylo třeba si poradit se změnou měřítka, v plánu byla zkrácená klasika okořeněná účastí finského juniorského výběru. Rozšířená mapa zavedla závodníky do oblastí s většími a hustěji nasázenými kameny, takže v mnoha místech už pohyb vpřed příliš nepřipomínal běh a vyžadoval velkou morální sílu. Jana i přes několik nepřesností doběhla 11., když ji porazila pouze fenomenální Simona a 9 Finek. Láďa dopadl podobně, doběhl 9. se ztrátou 9 minut na vítězného juniora Sorsu a 6 minut na Švéda.
Na závěr se běžel opět middle na sedmapůlce a opět v kamenitém a členitém terénu za krásně slunečného jarního počasí. I přes několik chyb neztratila Jana téměř nic ze svého čtvrthodinového náskoku a vzhledem k neúčastí doposud vedoucí závodnice tak vyhrála celé čtyřdenní klání, a hlavně čokoládového zajíce. Ani Láďa nebyl se svým mapovým výkonem příliš spokojen, ale ostatní soupeři také chybovali nebo měli příliš velkou ztrátu z předchozích dní a Láďa se tak postavil na stupně vítězů na druhé místo. Jeho menší čokoládový zajíc ovšem do Chocně nedoputoval a byl sněden už v Brně.
Jednalo se tak o veskrze povedené závody s kvalitními tratěmi, atraktivními terény a nakonec i velmi slušným počasím a navíc zbylo dost času a energie na různé aktivity, více či méně typické pro návštěvu Chorvatska (regenerační koupel v moři, výstup na nejvyšší bod v okolí, stolní společenské hry, dobrodružná výprava do jeskyně, ochutnávání mořských potvůrek, pozorování supů a hlavně koulovačka).
Nejpopulárnější články
Vyhledat
Novinky ČSOS
-
Novinky v tvorbě map pro sezónu 2025
Mapová komise IOF v září 2024 vydala novelizované mapové specifikace. A tyto zásadnější či drobnější změny se dotknou na mapách v roce 2025 každého z nás.
-
Volební Valná hromada ČSOS a Shromáždění sekce OB již za tři týdny v Praze!
Již za tři týdny, 7. prosince 2024, se v Praze na Strahově uskuteční Shromáždění sekce OB a Valná hromada ČSOS, kde budou delegáti po třech a půl letech volit nové vedení Sekce OB i celého svazu.
-
Workshop: Nápady do tělárny
Metodická rada o víkendu v Praze zahájila sezónu vzdělávacích akcí připravených pro trenéry, zapálené běžce i rodiče. Jaké plány má s workshopy a o čem byl ten první?
-
Co projednal VV ČSOS
Poslední schůze výkonného výboru ČSOS v tomto funkčním období proběhla ve středu v Praze na Strahově. Program byl velmi bohatý.
Mapový archiv
-
Neděle 6 říjen 2024: MČR Družstva 2024 (DH21)
Michal Švadlena
Kategorie: Závody
U Červeného blata / Vacenovice, TZL, CZE
štafety, úsek 7. -
Sobota 5 říjen 2024: MČR Štafety 2024 (H21)
Michal Švadlena
Kategorie: Závody
Habánský kopec / Vacenovice, TZL, CZE
štafety, úsek 2. -
Neděle 22 září 2024: 4. ČPŠ Čížová (H21)
Michal Švadlena
Kategorie: Závody
Jezírko lásky / Čížová, OPI, VCB, CZE
štafety, úsek 2. -
Sobota 21 září 2024: 3. ČPŠ Čížová (H21)
Michal Švadlena
Kategorie: Závody
Hrby / Čížová, OPI, VCB, CZE
štafety, úsek 2.