Mistrovství ČR na klasické trati

Poslední prodloužený víkend měsíce září patřil vrcholu sezóny orientačních běžců – Mistrovství a Veteraniádě České republiky na klasické trati. Louka u osady Mlýnice v katastru obce Olešnice se stala na oba dny – sváteční pátek i sobotu – zázemím pro 1300 o-běžců z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Pořadatelství bylo tentokrát v rukou členů oddílu OK99 Hradec Králové za pomoci TJ Turnov. Dlouho připravovaný šampionát byl zároveň generální zkouškou na Mistrovství světa juniorů, které se příští rok poběží v červenci v Královéhradeckém kraji, a právě hradecký oddíl zajišťuje jeho pořadatelství. Necelý rok tak budou mít ještě organizátoři na jeho přípravu, aby se při něm nevyskytly organizační chyby, kterým se právě při tomto závodu na klasické trati nevyhnuli. Z pohledu závodníka vadily především chybějící mezičasy v semifinálovém závodě nebo špatné startovní listiny v předvečer finále. Ale i ostatní drobné chyby kazily celkový dojem a atmosféru jinak velmi pečlivě připravovaného závodu.
Celé Mistrovství ČR se běželo ve velmi atraktivním a náročném terénu CHKO Český ráj v nadmořské výšce 250 – 360 m n. m. Velmi členitý povrch ve smíšeném lese s hlubokými údolími a pískovcovými skalními útvary prověřil orientační běžce jak v jejich orientačních dovednostech, tak i po fyzické připravenosti. Závodilo se na mapách v měřítku 1:15000 (pouze starší veteráni 1:10000), které byly generalizované tak, aby odpovídaly mezinárodním standardům. V reálné situaci to znamenalo, že v mapě byly zaznamenány pouze skalní útvary 2 metry a vyšší, i když les ukrýval jindy mapovaných kamenů a kamínků velké množství.
V pátečním semifinále byla kromě hlavní ženské a mužské kategorie sledována také kategorie juniorů. Ti běželi s pasivní GPS jednotkou ukrytou v malé krabičce ve vestičce na zádech a diváci v cílové aréně tak mohli na velkoplošné obrazovce sledovat jejich volby postupů mezi jednotlivými kontrolami, či případné chyby v dohledávkách. Na sobotní finále byl pak tento systém využit pro hlavní kategorie mužů a žen. K zatraktivnění orientačního běhu jistě napomohl i přes dvě hodiny trvající přímý přenos, který vysílala Česká televize na programu ČT4. Již během pátku technici ČT natáhli do lesa několik km kabelů, aby přenos byl co nejzajímavější a diváci v areálu cíle i doma u televizních obrazovek mohli vidět nejenom dobíhající borce v závěrečném koridoru, ale i záběry z lesa z vybraných kontrol prostřídaných s ukázkami map a jejich postupy mezi jednotlivými kontrolami, případně průběžné výsledky.
A jak si vedli Choceňáci? Závodu se účastnila 6ti členná skupina – H18 – Martin Křivda, H21 – Michal Pátek, H35 – Pavel Švadlena, H60 – Jirka Švadlena, D40 – Lenka Křivdová a v tréninkové kategorii T3 – Michal Švadlena. Někteří si s generalizovanou mapou a jejím měřítkem, které není příliš obvyklé a využívá se především na závody na klasické trati, poradili lépe, některým činila mapa problémy. Dobrého umístění dosáhl Jirka Švadlena. Po jasném vítězství v semifinálovém rozběhu ho bohužel velká chyba na jedné z kontrol při finálové trati odsunula na místo šesté. V mladších veteránech se neztratil ani Pavel Švadlena, když po vyrovnaných výkonech dosáhl mezi padesáti startujícími 9. místa. Ostatní se bohužel do finále A neprobojovali. Za zmínku stojí ještě úspěchy Michala Švadleny, který si v tréninkové kategorii doběhl v pátek pro druhé, v sobotu pro první místo.

Facebook

Závody

Partneři

Autoneum CZIveco BusStarmon s.r.o.CHONETLESY ČRLabetaMěsto Choceň

 

Podporuje město Choceň a Pardubický kraj.

 

Back to Top